
Хирургия за двигателни нарушения – Болестта на Паркинсон, есенциален тремор и дистония
ДВИГАТЕЛНИ НАРУШЕНИЯ
Болестта на Паркинсон
Представлява болест, която се развива бавно и коварно. Появява се с недостатъка на веществото, наречено допамин в мозъка. Болестта, която протича със симптоми, най-вече като треперене на ръцете, скованост на мускулите и забавяне на движенията, се среща на всеки един от 100 при лица над 70 години. Това е продължително и инвазивно заболяване. Първоначално се прилага медикаментозно лечение. При някои пациенти, отговорът към медикаментозното лечение намалява все повече през годините. Този период може да бъде различен за всеки пациент. Извършвайки стимулиране с електрическа активност на структурите, локализирани в главата, чрез поставянето на мозъчна батерия, се цели животът на пациентите, които изпитват затруднения, породени от този недостатък, да бъде улеснен и те да бъдат приведени в състояние в което да могат да извършват ежедневните си дейности.
Есенциален тремор
Представлява неконтролируемо треперене на ръцете, главата и краката. Есенциалният тремор, който може да се срещни при всяка възраст, е най-често срещаното двигателно заболяване.
Дистония
Представлява двигателно заболяване, което се проявява с неволни контракции на мускулите и причинява постоянно усукване и завъртане на тялото. Тази болест, която повлиява отрицателно на качеството на живот на пациентите, се среща по-често при деца и младежи.
МЕТОДИ НА ХИРУРГИЧНО ЛЕЧЕНИЕ
Когато при лечението на двигателните нарушения лекарствата се окажат недостатъчни или се появят нежелани странични ефекти, породени от лекарствата, могат да се приложат хирургическите операции. Двигателните нарушения при които се прилагат най-много хирургически намеси са болестта на Паркинсон, дистония и есенциалният тремор.
Пациентът се оценява от лекари, специалисти по неврология, мозъчна хирургия и психиатрия, които сформират екипа за двигателни нарушения. Разглеждат се данните за изминалите му заболявания, медикаментите, които е използвал и леченията на които се е подлагал. Лечението се прилага на онези пациенти, за които се прецени, че хирургическата намеса ще бъде от полза.
В общи линии съществуват три типа хирургически методи:
- Дълбока мозъчна стимулация (Мозъчна батерия)
- Лезионна хирургия (RF термокоагулация)
- Лъчева хирургия с гама нож
Всеки хирургически метод има своеобразни предимства и недостатъци. Лекарят преценява, кой метод е подходящ за пациента.
ДЪЛБОКА МОЗЪЧНА СТИМУЛАЦИЯ (МОЗЪЧНА БАТЕРИЯ)
При процедурата Дълбока мозъчна стимулация, която се нарича и Мозъчна батерия, в центровете, отговорни за двигателните заболявания се поставя много тънък електрически кабел и се прилага постоянен електрически ток. По този начин се постига подобрение на оплакванията на пациента.
Мозъчната батерия се прилага, целейки се в таламуса (при тремор), палидума (при болестта на Парконсон и дистония) и субталамичното ядро (при болестта на Паркинсон). Най-важното предимство на мозъчната батерия е това, че не причинява никаква щета на тъканите. Съгласно потребностите на пациента, електрическият ток, подаван от батерията може да се настройва и по този начин оплакванията на пациента могат да бъдат контролирани. Батерията, която се поставя под ключицата, трябва да се подменя средно веднъж на 4-5 години. През последните години този метод се превърна в най-предпочитания при хирургическо лечение на двигателните нарушения.
ЛЕЗИОННА ХИРУРГИЯ (RF ТЕРМОРЕГУЛАЦИЯ)
Друг метод, прилаган при лечението на двигателните заболявания е лезионната хирургия. При този метод се прави малък отвор в черепа, вкарва се малка игла в проблемния център в мозъка и предизвиквайки топлина във върха на иглата, тази зона се унищожава. Този метод, който се използва от много години насам, се прилага за Таламотомия (при тремор), Палидотомия (при болестта на Паркинсон и дистония) и Субталамотимия (при болестта на Паркинсон).
След процедурата се получава бърз отговор.
ЛЪЧЕВА ХИРУРГИЯ С ГАМА НОЖ
Лъчевата хирургия с гама нож може да се прилага при лечението на двигателните нарушения. Гама ножът може да се използва за таламотомия и субталамотомия. Предимството на гама ножа се крие в това, че лъчите могат да се пренасочат към желаната област от вън, без да се налага някаква хирургическа операция. По този начин, пациентът може да се предпази от страничните хирургически въздействия. Обаче, за да се види ефектът от лечението, трябва да се изчака няколко месеца. При пациенти, които имат заболявания в главата или систематични болести, Гама ножът може да се прилага с високо доверие.